Kiedy event firmowy staje się imprezą turystyczną?
Każdy event firmowy jest ważnym wydarzeniem zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników, dlatego nikogo nie dziwi fakt, iż wszyscy dokładają wszelkich starań, aby spotkanie zapadło w pamięć uczestnikom. Planowanie takiego przedsięwzięcia obejmuje takie aspekty jak cena, lokalizacja czy atrakcyjny program, podczas gdy jest jeszcze jeden element, który jest równie ważny, a może nawet i ważniejszy.
Być może nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że organizacja spotkania integracyjnego jest często równoznaczna z realizacją imprezy turystycznej, która zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych ma swoje konsekwencje prawne. Co to oznacza i w jaki sposób wpływa na dobór odpowiedniej agencji eventowej? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te istotne pytania.
Event czy impreza turystyczna?
Zgodnie z definicją organizowane przez Ciebie wydarzenie jest imprezą turystyczną, jeśli spełnia kryteria określone w ustawie. Dotyczą one realizacji co najmniej dwóch usług turystycznych, tworzących jednolity program. Pod pojęciem usług turystycznych kryją się: przewóz pasażerów, zakwaterowanie w hotelu, czy inne usługi świadczone podróżnym. Kolejnym warunkiem jest czas trwania eventu lub przewidywana zmiana miejsca pobytu uczestników. Jeśli przedsięwzięcie ma trwać dłużej niż 24 godziny i spełnia kryteria dotyczące usług turystycznych, będzie uznane za imprezę tego rodzaju w rozumieniu ustawy.
Bezpieczeństwo uczestników wydarzenia
Zastanawiasz się, jakie znaczenie ma taka klasyfikacja eventu firmowego? Konsekwencje są znaczne – zarówno dla firm organizujących takie wydarzenia, jak i wszystkich ich uczestników. Zgodnie z prawem tylko firmy wpisane do odpowiedniego rejestru mogą zajmować się organizacją imprez turystycznych. Agencje te są kontrolowane przez urząd marszałkowski. Aby działać legalnie, muszą mieć wykupione ubezpieczenie lub gwarancje turystyczne, które zabezpieczają interesy podróżnych w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności.
Odpowiedzialność agencji eventowej
Jak widzimy, na firmie organizującej wydarzenia firmowe spoczywa duża odpowiedzialność. Jeśli działa legalnie, będzie posiadała wpis do rejestru. Agencja Relago ma taki wpis od 2005 r., dzięki czemu oferuje swoim klientom bezpieczne imprezy. Uczestnicy mają pewność, że np. w razie wypadku lub innego zdarzenia zostaną sprowadzeni do kraju z wyjazdu zagranicznego w ramach funduszu gwarancyjnego, bądź na koszt ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że decydując się na skorzystanie z usług agencji nieposiadającej odpowiednich zezwoleń, narażamy się na poważne konsekwencje prawne.